Home Powrót Napisz do nasDobór napędu

Reprezentujemy w Polsce wyroby:

Parker Hannifin Corp.

Dobór napędu jest najistotniejszym zadaniem w planowaniu układu pozycjonującego. Poprawnie dobrany rodzaj i wielkość napędu zapewni optymalną pracę całego układu oraz zminimalizuje koszt jego wykonania.

Ponieważ cena napędu wzrasta dramatycznie z jego wielkością, poświęcenie należytej uwagi obliczeniom kinematyki układu da wymierny efekt w niższej cenie komponentów. Ponadto w wypadku niewystarczającej mocy silnika do wymagań dynamiki układu, niejednokrotnie osiągnięcie zamierzonych osiągów urządzenia będzie wręcz niemożliwe!
Najczęstszym symptomem nieprawidłowo obliczonej wielkości napędu jest "gubienie" kroków przez silnik krokowy, a serwonapęd będzie wskazywał błąd przeciążenia lub niezdolność utrzymania zadanej pozycji.

Następnym bardzo istotnym elementem obliczeń jest znalezienie stosunku sumy bezwładności wszystkich poruszanych elementów układu do wartości bezwładności wirnika silnika napędowego. Silnik o z pozoru wystarczającej mocy do napędu danego układu pozycjonowania przy niekorzystnym stosunku bezwładności jego wirnika do sumy bezwładności elementów poruszanego układu, będzie zachowywał się bardzo podobnie jak silnik o niewystarczającej mocy.
Najczęściej stosowanym elementem korygującym stosunek bezwładności jest zastosowanie przekładni planetarnej o minimalnym luzie miedzy zębnym.

Oferujemy pomoc naszej wykwalifikowanej kadry w wykonaniu niezbędnych obliczeń oraz dobór najbardziej naszym zdaniem odpowiedniego dla danego urządzenia rodzaju napędu, jednak jedynie pełna z Państwem współpraca przy zbieraniu danych projektowanego przez Was urządzenia da oczekiwane efekty.

Bez dokładnych danych fizycznych oraz danych planowanych ruchów urządzenia nie będziemy w stanie poprawnie wykonać obliczeń i tym samym zaprezentować Państwu adekwatnej wyceny na konieczne komponenty.

Dla ułatwienia TUTAJ przygotowaliśmy odnośniki do szeregu formularzy w formacie Adobe Acrobat, które pomogą Państwu zebrać wszystkie dane niezbędne nam do obliczeń.

Prosimy zwrócić uwagę na fakt że aby jak najdokładniej odzwierciedlić konstrukcję budowanego przez Państwa urządzenia, w wielu przypadkach może okazać się koniecznym wypełnienie kilku formularzy odpowiadających poszczególnym jego częściom. W takim przypadku dodatkową i nieocenioną dla nas pomocą będzie szkic złożeniowy urządzenia.

Po pobraniu i wydrukowaniu odpowiednich formularzy, prosimy o wypełnienie wszystkich rubryk i przesłanie ich do nas faxem na numer (0-22) 610 0661 lub pocztą elektroniczną w najwygodniejszym dla Państwa formacie dokumentu elektronicznego na adres: info@pebart.com.pl